No Comments on Radio-televizija Bosne i Hercegovine danas obilježava 74. godišnjicu svog postojanja i rada

Ovim povodom, delegacija Samostalnog sindikata radnika BHRT-a položila je cvijeće na memorijalnu ploču ubijenim radnicima, u prizemlju RTV Doma.

Desetog aprila 1945. godine, četiri dana nakon što je Sarajevo oslobođeno od okupatora, uz pomoć zarobljene njemačke radio stanice, prvi put se oglasio Radio Sarajevo.

“Smrt fašizmu, sloboda narodu. Ovdje Radio Sarajevo”, prve su riječi koje je u eter izgovorio Đorđe Lukić Cigo, prvi spiker i tehničar Radio Sarajeva, koji je popravio uništenu radijsku opremu koju su za sobom ostavili okupatori.

Televizija Sarajevo emitovanje programa počela je 1969. godine.

Ova godišnjica značajan je datum u istoriji bosanskohercegovačkog novinarstva i razvoja elektronskih medija. Radio Sarajevo, čiji je formalno-pravni nasljednik današnja Radio-televizija Bosne i Hercegovine, bio je početak razvoja elektronskih medija i funkcije Javnog servisa u BiH.