Saopštenje za javnost

No Comments on Saopštenje za javnost

Samostalni sindikat radnika u BHRT-u podržava zahtjeve SSS BiH upućene prema Vladi FBiH o povlačenju izmjena Zakona o radu i omogućavanju potpisivanja kolektivnog ugovora.

Također podržavamo dogovor koji su postigli Savez samostalnih sindikata BiH i Udruženje poslodavaca FBiH u vezi novog Opšteg kolektivnog ugovora za područje FBiH.

Posebnu podršku dajemo rješavanju povećanja visine minimalne plaće, koja bi radnicima u FBIH trebala osigurati odgovarajući životni standard, socijalnu sigurnost, te naknadu za njegov rad.

Ovim putem ujedno izražavamo oštar protest zbog nemara Vlade FBiH, koja nije poslala mišljenje o modelu naplate RTV takse u Vijeće ministara. Podsjećamo da, zbog ovakvog odnosa Vlade FBiH prema javnim emiterima, u ovim trenucima nema nijednog aktivnog načina naplate RTV takse i da javni emiteri ovim praktično potpuno ostaju bez novca.

Samostalni sindikat radnika u BHRT-u upozorava da će, u slučaju finansijskog kolapsa javnih emitera, direktno odgovornim smatrati Vladu FBiH, na čelu sa federalnim premijerom Fadilom Novalićem.