10. april

No Comments on 10. april

Nekoliko dana nakon što je Sarajevo oslobođeno od okupatora, 10-tog  aprila 1945. godine uz pomoć zarobljene njemačke radiostanice, prvi put se oglasio Radio Sarajevo.

“Smrt fašizmu, sloboda narodu, ovdje Radio Slobodno Sarajevo”, oglasio se prvi spiker Đorđe Lukić Cigo, nakon što su završene pripreme za pokretanje programa.

Historija će pamtiti i poručnika oslobodilačke armije Aliju Nuhbegovića, koji je dobio zadatak da stvori uvjete za pokretanje radija, te je na neki način bio i prvi rukovodilac nečega što se toliko godina kasnije pretvorilo u Javni servis emitiranja.

Samostalni sindikat radnika u BHRT-u obilježio je danas postojanje radija i televizije polaganjem cvijeća na spomen-ploču ubijenim radnicima tokom rata od 1992. do 1995. godine.
[rev_slider 2]
photo by KLIX.ba