Posjeta  ministra  prometa i komunikacija BiH Edina Forte pogonima Javnog servisa BIH

No Comments on Posjeta ministra prometa i komunikacija BiH Edina Forte pogonima Javnog servisa BIH

Rukovodstvo Samostalnog sindikata radnika u BHRT-u 14.6.2024.godine organiziralo je posjetu ministra  prometa i komunikacija Edina Forte pogonima BHRT-a.

Upoznali smo državnog  ministra Fortu, koji nam je do sada najkonkretnije pomagao, o stvarnom stanju u pogonima Javnog servisa BiH , koji opslužuje i RTV FBIH a koji su stari i više od 40 godina.

„Održiv Javni servis BiH  jedan je od uvjeta za pristup  naše zemlje Evropskoj uniji koji trenutno nije takav”, kazao je ministar prometa i komunikacija Edin Forto prilikom obilaska energetskih postrojenja, terminala i pogona za proizvodnju i emitiranje programa.

Rukovodstvo Sindikata je ukazalo na neophopdnost  provođenja Zakona i  obavezu države, Parlamentarne skupštine BIH kao osnivača BHRT-a, da osigura stabilno finansiranje Javnog RTV servisa BIH. Kada je u pitanju sindikalna borba, naš stav je nepromijenjen. Nastavlja se borba protiv „radničkog siromaštva“ i zahtijevamo:

– povećanje plaća i naknada u skladu sa troškovima života,

– uplatu doprinosa,

– bolje uvjete rada,

– pravedniju sistematizaciju radnih mjesta,

– odgovornost menadžmenta i UO BHRT-a  i plan izlaza iz krize.

Ministar Forto je naglasio da je  ključan  novi Zakon koji će regulisati prikupljanje RTV takse na cijelom području Bosne i Hercegovine i koji će prihvatiti svi građani.

Rukovodstvo SSR u BHRT-u