26. Novembar 2015.godine

No Comments on 26. Novembar 2015.godine

Povodom 70. godišnjice Javnog RTV servisa BiH i početka emitiranja Radija, otkrivena je spomen ploče na zgradi nekadašnjeg sjedišta Radija Sarajeva u ulici Danijela Ozme.

Od čuvene rečenice ”Smrt fašizmu-sloboda narodu, ovdje slobodno Radio Sarajevo”, koju je 10. aprila 1945. godine izgovorio u eter tehničar Ðorđe Lukić Cigo, pa do danas, Radio Sarajevo, potom Radio Bosne i Hercegovine, a danas BH radio 1, već 70 godina ispunjava misiju Javnog servisa BiH i njenih građana.

Početak emitiranja Radio Sarajeva 1945. godine predstavlja i početak historije BHRT-a. Radijski program koji je počeo okupljati slušatelje neposredno nakon Drugog svjetskog rata, neizostavno je doveo i do početka televizijskog emitiranja, odnosno emitiranja TV Sarajevo 1961. godine. Zajednička kuća djelovala je do 1992. godine pod imenom Radio televizija Sarajevo (RTSA), u ratnim danima emitiranje je nastavljeno pod imenom Radio televizija Bosne i Hercegovine (RTVBiH), a danas je to Radio televizija Bosne i Hercegovine (BHRT).